Úvodní stránka » Otázky a odpovědi » Jaké jsou nejčastější dotazy okolí na pěstouny RPP?

Slyšeli jsme, že díky tomu, že je RPP novou službou, jsou pěstouni zatíženi řadou otázek při setkávání s dalšími lidmi. Jaké jsou nejčastější dotazy okolí na pěstouny RPP? A jak na ně odpovídáte?

  1. Vám se narodilo další miminko? "Jedná o miminko v RPP, které u nás čeká, než mu soud vyřídí potřebné papíry, aby mohlo jít do definitivní rodiny." Jako odpověď totiž většinou nemůžete říct, že je to Vaše další dítě, protože při dalším setkání by se tazatelé stejně divili, kam se to Vaše miminko podělo. Tím se ovšem samozřejmě nevyhnete dalším otázkám:
  2. To se Vám po něm nebude stýskat? "Bude se nám stýskat, ale jsme rádi, že se miminku našla rodina, která ho dovede až do dospělosti. Je překvapivě krásné sdílet radost přebírající rodiny, která se na dítě těší. Je krásné mít možnost jim ulehčit první dny s miminkem, protože jim o něm můžete říct spoustu důležitých detailů, které by se při přebírání z kojeneckého ústavu nedozvěděli. Můžete jim být i potom i dispozici na telefonu a sdílet jejich obavy, rodičovskou nejistotu a starosti. Navíc každé dítě se musíte naučit propustit do jeho života. Nakonec zjistíte, že to není snadné, ani když je dítěti třeba 15 a třískne dveřmi. Nebo když si Vaší holčičku, kterou stále chráníte, najednou odvede partner, kterého považujete za podivného nezodpovědného člověka. Člověk se prostě musí naučit druhé lidi do života přijmout, ale také je propustit. A to se týká i partnerských vztahů či vztahu k vlastním dětem..."
  3. Jak se jmenuje? Po zkušenostech pro miminko používáme "pracovní" jméno, protože každý, koho potkáme, se mezi prvními otázkami zeptá, jak se mimi jmenuje (stačí jim křestní jméno). Je odlišné od papírového jména, abychom mezi veřejností nešířili informace o tomto dítěti. Dítě má ale kartičku pojišťovny, takže lékaři papírové jméno znají. Pokud to ale jde, neuvádějí to někteří ani do karty, použijí jen rodné číslo. Pro další osoby, se kterými se setkáváme, používáme pracovní jméno. Jako rodina se snažíme oslovení vyhnout tím, že dítěti říkáme např. „broučku, sluníčko, koťátko...“
  4. Odkud je to miminko? "Je z porodnice ze Středočeského kraje." Pokud to tazateli nestačí, pak musím odpovědět, že tuto informaci nemohou poskytnout. Udáním místa narození byste mohli tazatele přivést na to, že se třeba jedná o miminko z babyboxu, o nichž se dají údaje najít na internetu. Rozhodně tedy nemůžete uvést přesné místo narození.
  5. Proč ho biologická matka opustila? "Protože se o něj nemohla starat. My jsme další údaje nezjišťovali, to není náš úkol." Opět to chce pohotovou, vstřícnou odpověď, která většinou tazatele uspokojí, aniž byste prozrazovali osobní údaje dítěte.