Úvodní stránka » PPPD, pediatři a neonatologové » Konkrétní zkušenosti pediatra s PPPD

Konkrétní zkušenosti pediatra s PPPD

Ilustrační obrázek

Pracuji více jak 30 let jako obvodní dětská  lékařka. Musím se přiznat, že když se začalo mluvit o rušení kojeneckých ústavů, nedovedla  jsem si to představit až do doby, kdy jsem  měla  možnost  se starat o děti, které byly přechodně zařazeny do rodin poskytujících pěstounskou péči na přechodnou dobu.

Již jsem jich zažila osm a tak myslím, že mohu srovnávat. Děti jsou spokojenější, usměvavé, a hlavně i jejich psychomnotorický vývoj díky péči v rodině je stejný jako u běžných dětí. Když jsem o pohotovostních službách navštěvovala kojenecký ústav, musím říci, že se neustále ozýval pláč, děti byly zavřené v postýlkách,nejvýše v ohrádce. Jedna zdravotní sestra ani nemohla všechny pochovat a individuálně výchovně se s nimi zabývat. Děti měly i dost smutný výraz ve tváři, se sestřičkami jakoby chybělo jakékoliv pouto. U dítěte v rodině je vidět i nádherná intrakce na výraz obličeje pěstounky, či jiného rodinného příslučníka  pěstounů.

Vzhledem k tomu, že proces osvojení trvá a nelze ho provést hned po narození, je péče v rodinách pěstounů jediné možné řešení k zdravému vývoji dítěte. Opětný návrat ke kojeneckým ústavům by byl  velice nerozumný.

MUDr.Pavla Lišková
PLDD
Volutova 2521
15800

 

 

Čtěte i další vyjádření z cyklu  Odborníci k PPPD