Úvodní stránka » Otázky a odpovědi » Je pro miminko velký šok ze dne na den změnit rodinu?

Je pro miminko velký šok ze dne na den změnit rodinu?

Samozřejmě že by bylo lepší, kdyby dítě rodinu měnit nemuselo, kdyby mohlo vyrůstat v harmonické nejlépe zároveň i biologické rodině. To však není vždy možné, ve výjimečných případech je díítě, které se naučilo normálně vytvářet vazbu, schopno ji překlopit na někoho jiného. Ostatně příroda je na to zařízená, matky dřív mnohem častěji umíraly a děti přecházely do péče babiček nebo tet. Musí-li tato situace nastat, je pro dítě nejsnazší, když přechází přímo z jedné dobré rodiny do druhé. Paradoxní je, že spousta rodičů dnes odchází docela brzy od dítěte do práce, předávají ho chůvě nebo do jeslí a nad tím se skoro nikdo nepozastaví.

Důležité je správné načasování. Vysledovali jsme, že u malých dětí se střídají dostředivé tendence, kdy chtějí být se svými, a odstředivé, kdy mají chuť poznávat svět a další lidi. Pokud je to možné, je dobré počkat při předávání na tu odstředivou fázi, pak to proběhne snadněji.

Podstatné také je, aby nová rodina reagovala dobře a dala dítěti čas, aby si zvyklo samo, nenutili jej. Aby cítilo, že není v tlaku, pak je sbližování snazší.

Nejdůležitější však je předat miminko co nejdříve do definitivní rodiny. Předali jsme už několik dětí ve dvou měsících. Tam probíhalo předávání bez většího problému. Je to trauma, které podle nás odpovídá traumatu, když si rodiče pro dítě pořídí chůvu, která s ním pak tráví většinu času. Dítě si tvoří vazbu k tomu, kdo se mu nejvíce věnuje.