Úvodní stránka » Články » Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí prošla sněmovnou

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí prošla poslaneckou sněmovnou

Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která kromě jiného zavádí důležité změny do systému péče o ohrožené děti, zejména v oblasti pěstounské péče. Pokud ji schválí i Senát a podepíše prezident, měla by začít platit od ledna 2013.

Podívejte se na Reportáž České televize v Událostech ze dne 13. června 2012 k tomuto tématu.

Základní myšlenkou celé novely je deklarování faktu, že nejlepším prostředím pro každé dítě je rodina a že by pokud možná všechny děti měly mít možnost vyrůstat v rodině.

Ohrožené děti by tak měly stále častěji místo do ústavů přicházet do rodin profesionálních pěstounů, kteří dostanou významně lepší podmínky pro svou práci - např. jejich odměna už nebude sociální dávkou, ale regulérním platem, budou mít nárok na podpůrné a poradenské služby. Na druhé straně novela přináší i náročnější výběr a přípravu pěstounů a také povinnost dalšího vzdělávání, aby toto povolání vykonávali opravdu kvalifikovaní lidé.

Pokud tato novela vstoupí v platnost, bude naše země zase o krok blíž k civilizovanému světu, který se snaží hájit zájmy dětí.

autor: Tereza Hubáčková 
zdroj: ČT, MPSV