Úvodní stránka » Články » Pěstounská péče v Událostech

Události 25. 12. 2012Příští Vánoce doma - přání dětí z dětských domovů

Na 1. svátek vánoční letos byla změna systému pěstounské péče nejdůležitější zprávou dne.

Praha – Pro více než jedenáct tisíc dětí z dětských domovů vysvitla naděje, že řada z nich už bude trávit příští Vánoce doma. Od Nového roku se totiž zásadně mění systém pěstounské péče. Lidé za ni začnou dostávat plat, a to nikoliv jen sociální dávky jako doposud. Základní odměna stoupne zhruba ze tří na osm tisíc měsíčně. Cílem je právě to, aby děti, které čekají na adopci nebo nemohou být dočasně se svými biologickými rodiči, nekončily v ústavech tak často jako teď.

Od Nového roku začíná platit novela zákona o ochraně dětí, která má dát větší šanci dětem z dětských domovů vyrůstat v náhradní rodině. "Možná bude těžší než dosud stát se pěstounem, protože ty přípravy budou náročnější, ale když už se někdo pěstounem stane, tak bude daleko více podporován než dosud," říká ředitel odboru rodinné politiky MPSV Miloslav Macela.

Řada náhradních matek se od Nového roku stane profesionálními pěstounkami na plný úvazek. V posledních měsících roku navíc o pěstounství stoupal zájem, a to i díky kampaním neziskovek. Pěstounských rodin ale stále není dost a navíc ne každý pár, který se hlásí, splní podmínky.

Nový zákon přináší řadu změn i v jiných oblastech

Celkem jedenáct tisíc dětí letos tráví zimní svátky v dětských domovech. Aspoň část z nich by už tak v příštím roce měla dárky rozbalovat u pěstounů. Ze samotných ústavů by se pak mohla stát například centra, ve kterých budou moct pěstounské rodiny dočasně bydlet nebo sem docházet třeba za psychologem.

Novinkou je i to, že pěstouni budou moct za určitých podmínek pobírat plat i v době, kdy zrovna nebudou pečovat o žádné dítě. Jejich plat se bude také započítávat do důchodu. Stát jim taky nově bude garantovat možnost oddychu, když budou moct dva týdny v roce čerpat dovolenou.

Na příspěvek se můžete podívat na

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/212411000101225/obsah/236766-pestounska-pece-od-ledna-jinak/