Úvodní stránka » Články » Zkušenost magistrátu hl. m. Prahy s PPPD

Zkušenost magistrátu hl. m. Prahy s PPPDVýsledek obrázku pro mhmp

Ilustrační obrázek

"Pěstounská péče na přechodnou dobu je na území hlavního města Prahy hojně využívána. Jsme rádi, že děti mají možnost vyrůstat v láskyplném rodinném prostředí (byť „ne vlastním“), namísto zařízení kolektivních. Přestože péče v kolektivních zařízeních je na vysoké úrovni, a tuto péči nijak nezpochybňujeme, domníváme se, že pro děti je nejlepší mít alternativu a jeho případné umístění posuzovat podle individuálních potřeb.

I v sebelepším kolektivním zařízení nemohou dítěti nahradit rodinu. Zaměstnanci ze zařízení přichází a odchází dle pracovní doby atd., zatímco pěstouni jsou s dítětem pořád, tak jak je tomu v rodině běžné. Proto vítáme možnost rodinného prostředí. Naši pěstouni jsou zralí a dobře připraveni lidé, kteří o svěřené děti pečují s maximálním nasazením a láskou. Práce pěstounů si velmi ceníme, neboť je neskutečně náročná. Nejen péče samotná, kdy děti v PP mají často nejednoduchou anamnézu, ale i proces předání dítěte.

Co se týče finančního zabezpečení pěstounů, nezaznamenali jsme, že by toto zajištění přispívalo ke zvyšování životního standardu pěstounů.  V poměru „pracovní doba“ a „příjem“ se nám toto jeví dokonce jako nereálné.

Rodinné prostředí je pro dítě nenahraditelné, a my jsme moc rádi, že rodina se pro některé děti nestává luxusem, ale samozřejmostí. Magistrát hlavního města Prahy podporuje rozvoj pěstounské péče na přechodnou dobu.“

Mgr. Bc. Jana Nožířová, DiS.
vedoucí oddělení sociální péče
odbor správních činností ve zdravotnictví a sociální péči 

Magistrátu hlavního města Prahy
Charvátova 9/145
110 00; Praha 1
tel. 236 00 4157
jana.nozirova@praha.eu


Názory dalšícho odborníků najdete zde.