Úvodní stránka » Pohotovost PPPD

Jak vypadá pohotovost PPPD?    

Pohotovost

Pokud jako pěstouni vyhovíte všem požadavkům na osoby schopné poskytovat PPPD (viz stránku Jak začít přípravu na PPPD), budete zařazeni do evidence jako vhodní pěstouni. Do 30 dnů byste měli uzavřít s OSPODem nebo s neziskovou organizací, která má pověření k provázení pěstounů, dohodu o výkonu pěstounské péče. Vyberte si dobře, s kým dohodu uzavřete, abyste měli pro výkon pěstounské péče skutečnou pomoc, abyste měli s kým probrat v bezpečné atmosféře všechny své problémy a pochybnosti.

Od té chvíle již čekáte na telefon z OSPOD...

Připravte se dobře na spoustu otázek okolí, povídejte si o všem s partnerem, odpovídejte trpělivě na otázky svých dětí. Pokud budete mít vy všechno skutečně dobře srovnané v sobě, vaše děti tomu také porozumí.


Je potřeba o všem hovořit i s širší rodinou, abyste společně vytvořili dobře připravené prostředí.


Rozmyslete si, jakým způsobem budete zajišťovat dokumentaci období života dítěte ve vaší rodině, tedy fotografie, videozáznamy a písemné informace: mnoho důležitých okamžiků a jejich dataci si zpětně nevybavíte tak snadno.


Po převzetí dítěte je třeba si stále si uvědomovat, že PPPD je péče přechodná a že vrcholem péče je úspěšné a bezproblémové předání dítěte do další rodiny (náhradní či biologické dle rozhodnutí soudu). Podstatné je, že pěstouni nerozhodují o dalším osudu dítěte – taková rozhodnutí jsou na zodpovědnosti pověřených úřadů a soudu.

Všechno to vypadá jednoduše, ale úplně jednoduché to není. Pokud se chcete skutečně zodpovědně připravit, měli byste vyhledat zkušené pěstouny, který takovým procesem už víckrát prošli, a vše s nimi osobně probrat - vyhnete se tak mnoha slepým uličkám. Takovou příležitost nabízejí všem zájemcům semináře, které vedou zkušení pěstouni PPPD v organizaci Dobrá rodina.

Co když telefon zazvoní?

Jak probíhá přijetí dítěte do 

Přijetí do péče

PPPD? Pokračování "seriálu" je zde: