Úvodní stránka » Pro osvojitele » 4. Budeme moci být s dítětem i bez přítomnosti pěstounů?
  1. Jak docílit souladu s pěstouny?
  2. Jak se máme s pěstouny a dítětem vzájemně oslovovat?
  3. Kdo při společných setkáních rozhoduje za dítě?
  4. Budeme moci být s dítětem i bez přítomnosti pěstounů?
  5. Má u nás dítě přespat přes noc před definitivním předáním péče?
  6. Máme u pěstounů přespávat a jíst?
  7. Jak začít s dítětem dobře navazovat vztah?

4. Budeme moci být s dítětem i bez přítomnosti pěstounů?

Dítě potřebuje zažít i váš styl, aby si na něj zvyklo. Aby s vámi ale zvládlo být v pohodě samo, mělo by se s vámi cítit bezpečně, mělo by mít pocit, že zvládnete včas reagovat na jeho potřeby a že čas strávený s vámi je příjemný. Jak poznáte, že už s dítětem můžete sami ven? Aby dítě bylo v klidu, mělo by se s vámi ven těšit. Pokud by dítě zatím nebylo připravené jít jen s vámi, můžou kdyžtak na procházku jít pěstouni s vámi. Až dítě zjistí, že je s vámi legrace a že na něj máte spoustu energie, půjde příště už rádo ven i bez pěstounů.

Proto je důležité, abyste jezdili za dítětem k pěstounům, nikoliv aby vozili pěstouni dítě k vám. Kdyby dítě přivezl pěstoun k vám a pak odešel, může být dítě plačtivé.

V době, kdy je s vámi dítě bez pěstounů, přebíráte odpovědnost za dítě. Abyste však nenarazili na nesoulad s OSPODem dítěte, kdyby se pak cokoliv stalo, je lepší, pokud máte před první vycházkou dítěte souhlas OSPODu dítěte. 

Převzetí dítěte na vycházku byste si s pěstouny měli vždy potvrdit písemně, aby bylo jasné v každém okamžiku, kdo nese odpovědnost za dítě. Dítě si však zvyká na to, že o něj může pečovat i někdo jiný než pěstouni. Dítě by se v této fázi mělo opakovaně přesvědčovat, že jste bezpeční, umíte reagovat na jeho okamžité potřeby, umíte s ním trávit příjemně čas.

Při některé z procházek pak v posledních dnech před definitivním předáním můžete vzít dítě i k vám domů, aby vědělo, jaké to v jeho novém domově bude.