Úvodní stránka » Pro osvojitele » 6. Máme u pěstounů přespávat a jíst?
  1. Jak docílit souladu s pěstouny?
  2. Jak se máme s pěstouny a dítětem vzájemně oslovovat?
  3. Kdo při společných setkáních rozhoduje za dítě?
  4. Budeme moci být s dítětem i bez přítomnosti pěstounů?
  5. Má u nás dítě přespat přes noc před definitivním předáním péče?
  6. Máme u pěstounů přespávat a jíst?
  7. Jak začít s dítětem dobře navazovat vztah?

6. Máme u pěstounů přespávat a jíst?

Je vhodné se co nejvíce vyhýbat situacím, které vyžadují určité společenské konvence, a to zejména v těchto ohledech:

  • Setkání by měla probíhat tak, aby se pokud možno vyhýbala velkým jídlům (oběd, večeře) - nikdo nikomu nemusí vařit, nikdo nemusí hodnotit, jestli bylo jídlo dobré (příliš tučné, příliš zdravé, příliš či málo kořeněné, malé či velké porce). Pokud se časově není možné velkému jídlu vyhnout, pak je vhodnější jít společně na jídlo do restaurace, kde mohou na úroveň jídla nadávat obě rodiny společně :-)
  • V případě větší vzdálenosti rodin od sebe je někdy nutné, aby přebírající rodina přespala v blízkosti pěstounů PPPD. Je bezpečnější, když se přespání nekoná v bytě (domě) pěstouna, kde přespávající rodina může začít pociťovat napětí z různých situací: Má dítě spát u mě v pokoji nebo u přebírající rodiny? Kdo dítě uspí? Když dítě usne, máme si jít také lehnout? Máme s sebou vozit vlastní jídlo? Můžu v noci na záchod - nebudu někoho budit? Kdy můžu do koupelny? Když se ráno vzbudím, můžu odejít z pokoje? Mám čekat, až pro mě přijdou? Někdy se k tomu přídává ještě hodnocení vybavení a čistoty bytu pěstounů, jejich zvyků apod.

Proto by si přebírající rodina měla najít ubytování někde v apartmánu v blízkosti pěstounů. Ukazuje se dokonce i to, že osvojitelé nejsou vděčni za to, když jim ubytování najde pěstoun, zpětně pak přichází občas hodnocení typu: "Pěstouni nám našli špatný ubytování. Za ty peníze to bylo hrozný!"

Přespávání pěstounů u přebírající rodiny naráží na stejné problémy, zejména pak na otázku, kde má spát dítě. Přebírající rodina navíc nemá dostatečný prostor na povídání v páru, aby si mohli říct, jak se cítí, jak se jim "líbí" dítě apod.