Úvodní stránka » Pro osvojitele » Co ovlivní délku přebírání dítěte do vaší péče?

Základní nastavení procesu předávání
Výhody přebírání dítěte z PPPD
7 tipů pro dobré navazování vztahu s dítětem
Co ovlivní délku přebírání dítěte do vaší péče?
Jednotlivé fáze procesu předávání dítěte z PPPD

Co ovlivní délku přebírání dítěte do vaší péče?

Většina osvojitelů by si nejraději dítě odvezla rovnou domů. To bohužel nebude možné. Délka závisí především na tom, jak rychle rozhodne soud. Dále bude záviset na tom, jak rychle budete připraveni vy převzít péči. A pak bude záviset na tom, jak rychle se dítěti podaří navázat s vámi vztah.

1. SOUD

Dítě by mělo být předáno do nové rodiny v den vykonatelnosti rozhodnutí soudu.

Jsou základní 2 možnosti, jak bude proces probíhat. Buď soud vyhoví žádosti o pomalé předběžné opatření nebo bude třeba čekat do řádného řízení:

  • Pokud soudce vyhoví žádosti o pomalé předběžné opatření, může trvat předávání něco přes týden od podání návrhu.
  • Pokud ale nevyhoví této žádosti a bude nutné předávat dítě na základě řádného opatření, pak může trvat proces předávání i několik měsíců.

Pro všechny strany je tedy těžké, že dopředu nemáme jistotu, jak se soud zachová. Dokud nevíme, že bude do několika dnů rozhodnutí soudu vykonatelné, je pro dítě lepší pomalejší nastavení procesu předávání, abychom pak nemuseli proces brzdit a dítě se necítilo zmatené (Jak dobře podat návrh k soudu? O jaký typ péče osvojitelé žádají?). 

2. VAŠE MOŽNOSTI

  • Důležité je před nastavením plánu předávání vědět, kolik času budete potřebovat na přípravu před převzetím dítěte do své péče (připravit odchod ze zaměstnání, upravit byt, zajistit si vybavení na dítě aj.).

3. DÍTĚ

  • Předání by mělo proběhnout až ve chvíli, kdy dítě přechod do vaší rodiny zvládne. Délka přenesení vztahu bude záviset na povaze dítěte, jeho zkušenostech, ale především na tom, jak se podaří dospělým vytvořit atmosféru bezpečí a pohody, aby se dítě v situaci vyznalo a pochopilo, že je to tak v pořádku, že jste s tím v souladi vy i pěstouni. Přebírající rodina by v okamžiku přechodu dítěte měla být schopna rozpoznat potřeby dítěte a měla by je umět naplnit, měla by umět s dítětem trávit příjemně čas a měla by umět dítěti poskytnout pocit bezpečí.