Úvodní stránka » Pro osvojitele » 1. Rozhodování vytipované rodiny

Přebírání dítěte z PPPD krok za krokem

FÁZE PŘEDÁVACÍHO PROCESU

  1. Rozhodování, zda budete chtít převzít péči o dítě
  2. Navazování vztahu s dítětem
  3. Přenesení citového pouta dítěte na přebírající rodinu

1. Rozhodování vytipované rodiny

a. Seznámení

Vzhledem ke změnám, které přinesl nový občanský zákoník, hledáme v tuto chvíli efektivní cestu, jak celý proces učinit pro všechny co nejpříjemnější. Nedivte se tedy, že pracovníci jednotlivých institucí zatím vám nebudou umět odpovědět na všechny vaše otázky hned, ale odpovědi se budou vyjasňovat v průběhu procesu.

Nejdříve je vhodné zajistit setkání s pěstouny bez dítěte, seznámit se s informacemi o dítěti, o procesu předávání. Také si vyladíte komunikaci s pěstouny. Když mezi vás přijde pak dítě, mělo by zažívat soulad všech dospělých.

Proto se zatím nenechte uvést do role „máma a táta“, měla by vám zůstat otevřená možnost odmítnutí

Pokud budete mít pocit, že péči o dítě budete chtít převzít, nezapomeňte pořídit fotky z prvního setkání dítěte, případně o ně poproste pěstouny. Pokud dítě do péče převezmete, budete se moci pak nad fotografiemi vracet k tomu, jak se k Vám dítě dostalo.

V případě potřeby lze seznamovací setkání opakovat, dokud si nebudete jisti, že péči chcete převzít.

b. Rozhodnutí

Na rozhodnutí máte 30 dnů od seznámení se spisem dítěte (ve výjimečných případech může krajský úřad tuto lhůtu prodloužit na 60 dnů.)

Pokud se rozhodnete dítě do péče převzít, oznámíte toto rozhodnutí krajskému úřadu, se kterým se domluvíte, kdo bude o vašem rozhodnutí informovat pěstouny PPPD.

Pokud se rozhodnete, že dítě do péče nechcete převzít, pak to také co nejdříve sdělte krajskému úřadu. Je lepší, abyste třeba časem litovali, že jste si netroufli převzít péči o dítě, než abyste litovali toho, že jste se rozhodli péči o dítě převzít.

ČÍST DÁL